Rapujuhlat
Oppijakso 14 Luku 3 Moduuli 1
Katsotaanpa vielä Keken kanssa hiukan hinnoittelua. Meillä oli elokuussa rapukekkerit, ja minusta tuntuu, että meni hiukan halvalla. Keke, lasketko äkkiä, paljonko raaka-aineet maksoivat?

Rapujen ostohinta oli 2,50 e / kpl, lisäksi paahtoleipä ja voi, sekä kauluri, servietit ja käsipyyhkeet, näihin meni varmaan korkeintaan 2,00 e / henki. Porukka tilasi rapuja 8 kpl / henki eli kulut olivat yhteensä 8 x 2,50 + 2,00 = 22,00 e. Koska hinnoittelimme paketin rapuhinnalla, tuli kuluja 22,00 e / 8 kpl = 2,75 e / kpl.


Kuulostaa järkevältä. Mikä oli myyntihinta?
5,00 e / rapu, ei oikein kehdattu ottaa enempää.


Tsekataanpa kateprosentti. Myyntihinta 5,00 - kulut 2,75 = 2,25 e katetta.
2,25 / 5,00 x 100 = 45 %. Miltä kuulostaa?
Huonolta, olisi pitänyt olla ainakin 65 %.



Lasketaanpa myyntihinta 65 % katteella. Kate + ostot tekevät yhteensä 100 %. Kun katetavoite on 65 %, voidaan ostoihin käyttää 35 %. Ostot 2,75 e / 35 x 100 = 7,86 e, siinä myyntihinta 65 % katteella.
Hiukan kovalta tuntuu, mutta tuo 5,00 e oli kyllä liian vähän. Ensi vuoden hinta on ainakin 7,00 e / kpl.
